Biennale Nieużytków
Temat miejskich nieużytków od kilku lat przewija się w różnych działaniach warszawskich, pokazując potencjał i niezwykłą potrzebę odkrycia i ożywienia tych miejsc. Wokół tematu tego powstało wiele publikacji i projektów. Gilles Clement opisywał je jako “Miejsca Trzecie” wskazując głębokie znaczenie terenów nieużytków jako źródeł różnorodności biologicznej, a co za tym idzie znaczenie dla nas — mieszkańców.
W ramach Biennale Nieużytków chcemy poszukać nieużytków, które mijamy na co dzień, które widzimy z okien naszych mieszkań, pracy, które nas niepokoją, ale i ciekawią. Chcemy zastanowić się jaką rolę nieużytki pełnią w strukturze miejskiej, czy są czymś złym, czy wręcz przeciwnie? Co możemy, a co powinniśmy z nimi zrobić i jak sztuka może nam pomóc odkryć inną stronę miasta.
Ważnym aspektem tego działania, jest zaangażowanie lokalnych społeczności. Projekty artystyczne i kulturalne, jakie realizowane są w przestrzeniach sąsiedzkich, wielokrotnie pokazują, że mogą być narzędziem, które pomaga mieszkańcom pobudzić poczucie współodpowiedzialności za przestrzeń i zachęcić do wspólnego korzystania z jej zasobów. Być może to jest klucz do ożywienia nieużytków?
Więcej o całym projekcie Biennale Nieużytków na stronie Fundacji kulturotwórczej ‘Grupa w działaniu’ oraz na FB.
Tekst autorstwa Barbary Jędrzejczyk o historii wybranego przez nas nieużytku w centrum Warszawy i ulokowanego tu Parku Miniatur.
Skład zespołu
Kamila Szejnoch – tutorka,
Maciej Bykowski, Nawojka Gurczyńska, Barbara Jędrzejczyk, Katarzyna Kowalska, Michelle Mbazuigwe, Barbara Pazio, Gabriela Piwar.
Koordynacja i prowadzenie procesu
Martyna Cziszewska-Klejnowska
Małgosia Załuska
Realizacja
Listopad 2022 – Grudzień 2022
Warszawa
Partner medialny projektu
Architektura & Biznes
Partner projektu
ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Projekt finansowany przez m.st. Warszawa