Things, Things, Things

Ziemniaczana Biblioteka przy Zielone OKO | Grójecka 75 | Warszawa (PL)
11/05/2024 - 26/05/2024

Wystawa ta łączy twórczość jedenastu artystów i projektantów z publikacjami Biblioteki Ziemniaczanej. Mamy nadzieję, że obecność tych dzieł, wybranych w otwartym konkursie, będzie się poszerzać, przenikać i odzwierciedlać wiedzę zawartą w książkach.

Jako przestrzeń Ziemniaki_i interesuje się tym, jak, dlaczego i z kim prowadzimy badania. Mamy nadzieję, że poprzez obecność tych nieludzkich aktorów będziemy pielęgnować, szturchać i prowokować różne sposoby przebywania w miejscu badań. Biblioteka mieszcząca się w Zielonym OKO nieustannie się zmienia, próbując zrozumieć jej aktualność. Przestrzeń nigdy nie jest statyczna, a prezentowane prace mają za zadanie splatać książki, być może prowadząc nas w nieoczekiwane miejsce.

Co się stanie, gdy światło generowane przez ziemniaka zmiesza się i spadnie na miękkie tkaniny pieszczące zawartość biblioteki?

Rzeczy, Rzeczy, Rzeczy, jak inaczej można by opisać wystawę w bibliotece zamkniętej w metalowym pudełku?

 

Artyści:

Staś MacLeod

Julia Bujak

Matylda Wolwowicz

Anna Nowakowska

Guoda Šulskytė

Julia Ciunowicz

Katarzyna Kowalska

Ludmila Bubanova

Marcin Pietrucin

Ola Lewczyk

Weronika Krupa

 

 

Kurator Josh Plow napisał: „Open call został podzielony pomiędzy trzech kuratorów (…) Wybrałem Wasze prace na wystawę na temat Wunderkammer, zamieniając naszą bibliotekę naukową w gabinet ciekawostek łączący badania z książkami i obiekty: aktywizacja biblioteki poprzez obecność obiektów artystycznych, filmów i interwencji. Będzie to dość nieformalna sprawa, skupiająca się na tym, jak Wasze projekty splatają się z ideami zawartymi w książkach oraz w jaki sposób mogą je poszerzyć, uzupełnić i przyczynić do przyszłego rozumienia bibliotek jako przestrzeni wiedzy. Jest to też luźny wątek dotyczący ekologii, ziemi i opowiadania historii”.

 

Katarzyna Kowalska

OBRAZ OLFAKTORYCZNY, 2017

 

Podczas letnich rezydencji Katarzyny w Berlinie w 2017 i 2018 roku prowadziła obserwacje i działania w centralnych dzielnicach stolicy Niemiec, związane z analizą i porównaniem jakości przestrzeni wizualnej. Ostateczny projekt skupiał się na drukowanych materiałach, naklejkach i malowanych komunikatach, tworząc kolorowe tło dla miasta. Papierowe przekazy trafnie odzwierciedlają proces nadprodukcji informacji we współczesnym świecie. Zbierając informacje wizualne, jej uwagę przykuwały obszary mocno pokryte plakatami, ściany i filary z nagromadzoną masą papieru, rozmoczoną i odpadającą pod własnym ciężarem. Jedna z takich rolek papieru posłużyła Kowalskiej za materiał badawczy, a następnie stała się podstawą obiektu „Obraz Olfaktoryczny”. Odcięcie grubego zwoju plakatów naklejonych jeden na drugim pozwoliło jej obserwować kolejne jego warstwy.

Im bliżej środka, zapach był wilgotniejszy, pleśniowy i intensywniejszy. Powstanie małego przedmiotu o tak silnym i nieprzyjemnym zapachu ma na celu zbadanie możliwości jego transportu, przechowywania i zabezpieczenia do dalszych eksperymentów.

 

Identyfikacja wizualna autorstwa Roberta Bolińskiego

Otwarcie 11 maja w godzinach 13:00-18:00

 

Otwarte od 11.05.24-26.05.2024

 

Po otwarciu wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia OKO. Wystarczy poprosić w recepcji o klucz do Zielone OKO.

Ziemniaczana Biblioteka to przestrzeń oparta na zaufaniu, otwarta dla wszystkich zainteresowanych tym, w jaki sposób sztuka może odgrywać znaczącą rolę w społeczeństwie. Jeśli jesteście tego ciekawi i ciekawe, przeszukajcie półki. Znajdziecie na nich książki o tematyce ekologicznej, feministycznej, architekturze, folklorze, teorii queer, designie, technologii i wielu innych. Projekt realizowany w ramach programu MiniGranty2023 sfinansowanego przez Ośrodek Kultury Ochoty.

info on fb