GEO | Wystawa kolekcji Centrum Sztuki Marka Rothko w Daugavpils

Riga Art Space | Kungu iela 3 | Riga (LV)
05/06/2021 - 25/07/2021

Jak tylko będzie można otworzyć przestrzeń kulturalną dla zwiedzających, w sali wystawowej “Riga Art Space” odbędzie się wystawa “GEO” z kolekcji Centrum Sztuki Mark Rothko w Daugavpils.

Koncepcja artystyczna projektu wystawy “GEO” opiera się na połączeniu dwóch jednoczących aspektów – różnorodności geograficznej i geometrycznych form wyrazu – w sztuce, demonstrując zdolność artystów do znalezienia wspólnych płaszczyzn artystycznych w twórczym dialogu, a jednocześnie pokazując swój twórczy podpis poprzez przełamanie wyobrażonych granic geograficznych i narodowych. Język abstrakcyjny powstawał w podobny sposób wielokrotnie, tu i za granicą. Istnieją jaśniejsze lub mniej wyraźne punkty zwrotne w jego przejawach, dostrzegane jedynie przez widza.

Wystawa jest o każdym artyście z osobna, o każdym miejscu i jego historii, składającej się na indywidualną kompozycję sztuki. Jest to opowieść o sztuce w ogóle, żyjącej swoim życiem w umysłach artystów i drugim życiem na wystawie – zbiorowo z pracami innych autorów.

Wystawa została celowo zaprojektowana tak, aby reprezentować wyłącznie artystów zagranicznych, potwierdzając tym samym rolę Centrum Rothko jako domu największej międzynarodowej kolekcji malarstwa współczesnego w krajach bałtyckich.

Artyści reprezentowani na wystawie: Tomas Rudokas, Ramūnas Čeponis (Litwa), Barbara Rosengarth, Edeltraut Rath, Martin Voßwinkel (Niemcy), Cipriano Martinez (Wenezuela, Wielka Brytania), Andrew Colbert, Deann Sirlin (USA), Gonzalo Rodríguez Gómez (Hiszpania), Katarzyna Kowalska, Paweł Wasowski, Piotr Skowron, Anna Podlewska-Polit (Polska), Katarina Balunova (Słowacja), George Meertens, José Heerkens (Holandia), Alexander Selivanov (Rosja), Agostino Tulumello (Włochy).

Kolekcja Daugavpils Mark Rothko Art Center została stworzona z myślą o stworzeniu centrum sztuki. Co roku jest uzupełniana o nabytki, prace twórcze uczestników sympozjum oraz cenne dary od artystów i partnerów współpracy, potwierdzające obecną i przyszłą współpracę przy realizacji projektów artystycznych. Obecnie kolekcja liczy ponad 2 000 dzieł sztuki w różnych mediach. Misją Centrum Rothko jest nie tylko zachowanie tej cennej kolekcji, ale także jej regularne eksponowanie zarówno w centrum sztuki, jak i w innych przestrzeniach kulturalnych i artystycznych na Łotwie i za granicą.

 

Organizowane przez:

Stowarzyszenie Instytucji Kultury Rady Miejskiej Rygi i salę wystawową “Riga Art Space” we współpracy z Daugavpils Mark Rothko Art Center.

Kuratorzy wystawy:

Zane Melāne, Māris Čačka, kierownik projektu Alise Anna Sondore.

Foto: strony internetowe i media społecznościowe organizatorów.

informacja o wydarzeniu na stronie Riga Art Space

informacja o wydarzeniu na stronie Daugavpils Mark Rothko Art Center

wydarzenie na fb