2 Międzynarodowe Sympozjum Malarstwa Silva Linarte
Kontynuując tradycję roku 2019, od 28 lipca do 12 sierpnia 2020 roku, w ramach swojego programu rezydencji, Daugavpils Mark Rothko Art Centre zorganizowało drugie międzynarodowe sympozjum malarskie pomyślane jako hołd dla wybitnej lokalnej artystki i pedagożki sztuki, Silvy Linarte (1939 – 2018). “Malarstwo nie jest tabliczką mnożenia, której uczysz się raz, a potem pamiętasz przez całe życie. Aby malować, musisz utrzymywać ciągły stan uniesienia i dostrojenia, podobnie jak aktor wychodzący na scenę” – powiedziała Silva Linarte o swoim codziennym życiu i poszukiwaniu inspiracji, typowym dla wielu artystów. W pewnym sensie, słowa te można interpretować jako jej przesłanie skierowaną do uczestników sympozjum.
Sympozjum jako punkt zbieżności – przestrzeń i czas, w którym w tym roku artyści reprezentujący różne pokolenia i kraje (Łotwę, Litwę, Estonię i Polskę) zostali zaproszeni do wspólnego twórczego dialogu, kontemplacji życia Silvy Linarte i jej sztuki oraz doświadczenia szczególnego środowiska Daugavpils. Wspólne spotkania, rozmowy i praca w studio, odwiedziny w domu Silvy Linarte, spacery i eksploracja szególnego miejsca – wszystkie te doświadczenia stały się dwutygodniowym źródłem inspiracji, które wzbogaciły obecne perspektywy i postrzeganie środowiska i przestrzeni przez artystów.
Wypełniony po brzegi czas sympozjum dał każdemu z artystów wiele okazji do wyrażenia siebie poprzez współczesne obrazy, które ukazują ich indywidualne style malarskie i eksplorują tematy takie jak człowiek, przestrzeń, natura, miejsce, porządek i chaos. Motywy światła i słońca, wyczucia koloru i wewnętrznego uniesienia, tak ważne dla Silvy Linarte i tak wyraźnie obecne w jej sztuce, można również odnaleźć w malarskich dokonaniach każdego z uczestników sympozjum.
W 2. Międzynarodowym Sympozjum Malarskim “Silva Linarte” wzięli udział: Osvalds Zvejsalnieks (Łotwa), Ingrīda Ivane (Łotwa), Ričardas Garbačiauskas (Litwa), Katarzyna Kowalska (Polska), Franciszek Ledóchowski (Polska) i Liisa Kruusmägi (Estonia).
Kuratorka: Tatjana Černova
Foto: media społecznościowe organizatora i archiwa prywatne artystki