Niewidzialne Miasta

Galeria Wejście przez sklep z Platerami | Ogrodowa 7 | Warszawa (PL)
01/02/2018 - 26/02/2018

„Niewidzialne miasta” to wystawa otwierająca nowy projekt Katarzyny Kowalskiej, poruszający tematykę myślenia o współczesnym mieście.
Dla artystki miasto to poligon doświadczeń, jej środowisko naturalne, źródło inspiracji, miejsce obserwacji zachodzących w nim procesów. Postrzega ona miasto jako zjawisko historyczne, filozoficzne, kulturowe, socjologiczne, jako organizm zmienny, jak również jako kod, który mamy w sobie. W obrazach Kowalskiej odnajdziemy swoistą dyferencję, jednoczesne zastosowanie rygorystycznej geometrii i ekspresyjnego gestu. Geometrię tworzą budynki pnących się bryłami wysokościowców, to biznesowy, zimny świat stali i szkła. Gest symbolizuje czynnik ludzki, spontaniczny, ekspresyjny i ciepły ślad codzienności.

Niezwykle inspirujący dla artystki okazał się intrygujący kontrast ujęty w książce włoskiego pisarza Italo Calvino „Niewidzialne miasta”, gdzie opisane fantasmagoryczne civitates są zarówno wiarygodne jak i wyimaginowane, piękne, fascynujące, pociągające oraz smutne, odpychające, wyludnione, zrujnowane, szczęśliwe i przeklęte. Zafascynowana książką artystka postanowiła przelać na płótno to złożone myślenie o mieście. Postawiła sobie również za cel pokazanie tego, co w metropoliach niewidzialne i tkankotwórcze zarazem: więzi, doświadczeń, wspomnień, marzeń, pragnień i aspiracji, bez czego każde miasto byłoby tylko zbiorem betonowych budowli.

Kwintesencję przemyśleń, inspiracji oraz środków wyrazu artystycznego zobaczymy w nowych obrazach Kowalskiej. Jej intuicyjne postrzeganie przestrzeni i doświadczenie w świecie abstrakcji architektonicznej z pewnością staną się dla odbiorcy intelektualną i estetyczną ucztą.

 

Kuratorka: Agnieszka Jachym

Foto: Marta Kammbach

wydarzenie na fb

informacja o wydarzeniu na warszawa.dlastudenta.pl

relacja na blogu bitememartha.pl

 

.