Interferencje

Secondhome Projects | Reinickendorferstraße 66, Oudenarderstraße 29 + 31 | 13347 Berlin-Wedding (DE)
28/11/2014 - 12/12/2014

Interferencje/Interferenzen to unikatowe przedsięwzięcie artystyczne skupiające artystów wizualnych z Polski i Niemiec. Jego celem jest sprowokowanie dyskusji wokół zagadnienia powstawania dzieła sztuki we współczesnej Europie. Jakie znaczenie mają uwarunkowania geograficzne, finansowe, polityczne, genealogiczne, historyczne. Jak wielką rolę odgrywa miejsce urodzenia artysty, jego zaplecze finansowe, wsparcie ze strony państwa? Jakie są motywacje i inspiracje twórców? Czy we współczesnym zalewie informacji i obrazów oraz “nadprodukcji” sztuki można zachować niezależność twórczą?

Polska i Niemcy – to wybór nieprzypadkowy – kraje geograficznie niesamowicie zbliżone, a jednocześnie tak różne poprzez uwarunkowania historyczne i kulturowe. Czy tworzących w nich artystów różni podejście do sztuki, jej tworzenia i odbierania? Stawiamy pytania, jednocześnie unikając narzucania interpretacji, bo Interferencje/Interferenzen to przede wszystkim platforma wymiany poglądów, doswiadczeń, pretekst do konfrontacji między artystami a widzami. Czysta kartka, która czeka na zapełnienie treścią.

Zebrane na wystawie prace mogą początkowo wydawać się zupełnie niezwiązane ze sobą. Im bardziej jednak się im przyglądamy, poznajemy ich twórców i kierujące nimi fascynacje i emocje, tym bardziej widoczne stają się podobieństwa. Można ich szukać na wielu płaszczyznach.

Fascynacja naturą widoczna jest w pracach zarówno Ryana Haysa jak i Iny Sangenstedt, choć każde z nich znalazło własny język na jej opisywanie. Umiłowanie ulotnych form, nadawanie im nowych znaczeń znajdziemy u Beaty Bajno, Edith Kollath czy Laurence Grave. Artyści, którzy w swoich pracach podejmują temat miasta, otaczającej ich architektury, tętniącego życiem street artowego podziemia to z kolei Katarzyna Kowalska, Magdalena Łazar-Massier i ToFa (Chris Noelle).

Czowiek, jego emocje, sekrety i wspomnienia, oraz delikatność i wrażliwość to obszar zainteresowań Reginy Nieke, Agaty Czeremuszkin-Chrut i Niny Maerkel. Ogromną wagę przywiązują one również do samego procesu powstawania dzieła, roli materii malarskiej i zastosowanych materiałów. Na człowieku w kontekście trudnej historii skupiły się Agnieszka Pakuła i Anne Plaisance, a bardziej ilustracyjną formułę wybrały Laura Wasilewska i Agnieszka Pietrzykowska. Tworząca unikatowe kostiumy Anna Lasik zabiera nas z kolei w podróż po odległych epokach, bawiąc się modą i konwencjami.

Polska i Niemcy to dwa różne kraje, 16 artystów to 16 różnych osobowości, indywidualnych historii i sposobów wyrażania. Niezależnie skąd pochodzą łączy ich niesamowita ciekawość świata i pasja tworzenia.

Foto: media społecznościowe galerii

wydarzenie na fb

wydarzenie na stronie art-in-berlin.de