27. Internationales Landschaftspleinair

Kunstverein Schwedt e.V. | Galerie am Kietz | Gerberstraße 2 | 16303 Schwedt (DE)
16/07/2018 - 27/07/2018

Artyści doświadczają Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.
Motyw: SCHWEMMLAND.

Uczestnicy: Inga Carrière (DE) Simone Distler (DE), Julia Gutkina (R / DE), Tineke Hoogendam (NL), Susanne Hoppe (DE), Masuko Izo (JP / DE) Katarzyna Kowalska (PL) Simona Ledl (AU), Petra Lehnardt Olm (DE), Xue Liu (CN / DE) Ewa Moeller (DE), Klaus Muller (DE), Agnieszka Pakuła (PL), Cora Vries (NL).

Kunstverein Schwedt / Oder e.V. organizuje sympozjum już czternasty rok z rzędu, we współpracy z długoletnimi partnerami.
Na tegoroczne międzynarodowe spotkanie artystów wybrano temat “gleba aluwialna”. Od 27 lat głównym tematem i troską naszego wydarzenia jest artystyczna eksploracja unikalnego piękna krajobrazu w Parku Narodowym Doliny Dolnej Odry, w bezpośrednim sąsiedztwie i wokół miasta Schwedt / Oder, które jest również ważnym miejscem przemysłowym.

Od tysięcy lat rzeka Odra płynie powoli w kierunku morza. Jest to ostatni etap na długiej drodze, od źródła w górach, poprzez szerokie krajobrazy w Polsce, później jako rzeka graniczna, zanim dolina się otworzy a jej wody wyleją do Zalewu Odrzańskiego. W Dolinie Dolnej Odry, która nadała imię naszemu narodowemu parkowi, Odra ma tylko niewielkie nachylenie. Dolina zalewowa jest uzależniona od rzeki, która dostarcza jej wody i ciągle zmienia jej wygląd. Ląd nad rzeką sam jest elementem tej rzeki. Stare, meandrujące odgałęzienia zostały odcięte od biegu głównego, a teraz tworzą specjalne biotopy w obszarach polderowych. Łatwo można rozpoznać miejsca, w których rzeka wyrzuciła materiał na brzeg w okresach powodzi. Artyści mają prześledzić te elementy krajobrazu i przedstawić je w swojej sztuce, zakwestionować je i zinterpretować w swoich pracach. Na koniec, podczas wystawy zwiedzający mogą wchodzić w interakcje z artystami poprzez rozmowy i dzieła sztuki.

W dniu 16.07.2018 r. Kunstverein przyjmie artystów z Niemiec, Holandii, Polski, Chin, Austrii i Japonii. Przez 2 tygodnie Galerie am Kietz znów będzie ich domem i miejscem pracy.
Na ceremonię otwarcia w Galeriehof Kunstverein Schwedt eV zaprosiliśmy burmistrza miasta i patrona sympozjum – Juergen Polzehl, dyrektora Nationalpark Unteres Odertal – Dirk Treichel oraz wszystkie zainteresowane osoby.

Jednym z celów programu sympozjum jest łączenie artystów pracujących w różnych technikach, nawiązywanie kontaktów i promowanie ich twórczości wśród lokalnej społeczności. Pracujemy głownie z malarzami i grafikami, ale sztuka eksperymentalna jest również mile widziana. W galerii można również skorzystać z warsztatu graficznego do akwaforty, litografii, typografii. Wybrane dzieła sztuki powstałe podczas sympozjum będą prezentowane na wystawie, która potrwa do końca sierpnia 2018. Ponadto pod koniec roku zostanie opublikowany katalog z pracami powstałymi podczas sympozjum.

Foto: archiwa prywatne artystki i strona organizatora

informacja o wydarzeniu na kunstverein-schwedt.de