Olfaktoryczny obraz

Podczas letnich rezydencji w Berlinie w 2017 i 2018 roku przeprowadziłam obserwacje i działania w centralnych dzielnicach stolicy Niemiec, związane z analizą i porównaniem jakości przestrzeni wizualnej. Pretekstem do refleksji była chęć głębszego zrozumienia różnic społecznych, nakreślenia ram tożsamości wybranych miejsc i uchwycenia ich esencji. Finalnie projekt skupił się na materiałach drukowanych, naklejanych i komunikatach malowanych, takich jak plakaty, reklamy, ogłoszenia, napisy, wlepki itp, tworzących kolorowe tło miasta. Papierowe przekazy trafnie odzwierciedlają proces nadprodukcji informacji we współczesnym świecie. Śmietnik informacyjny powoduje w tym przypadku realne zaśmiecanie przestrzeni, w której żyjemy. Jakie treści pojawiają się na wskazanych nośnikach w Warszawie a jakie w Berlinie? W miarę możliwości i rozwijania projektu, porównam również przestrzeń wizualną w innych miastach. W jakim celu zostały powieszone? Czy są to treści czysto reklamowe, komercyjne, czy może inicjatywy oddolne, DIY, o społecznym przekazie? Chętnie na nie patrzymy, czy wręcz przeciwnie? Jakie budzą emocje? Zachęcają do działania, czy budzą irytację? I przede wszystkim jaki jest poziom ich estetyki? Czy zależą od lokalizacji?
Podczas zbierania informacji wizualnych i tworzenia zbioru przekazów charakterystycznych dla Berlina, moją uwagę przykuły miejsca intensywnie oklejone plakatami, ściany i słupy z nagromadzoną masą papieru, zawilgoconą i odpadającą pod własnym ciężarem. Jeden z takich zwojów papieru posłużył mi za materiał badawczy, a następnie stał się bazą do stworzenia obiektu “Olfaktoryczny obraz”. Odcięcie grubego zwoju naklejanych jeden na drugi plakatów pozwoliło zaobserwować kolejne jego warstwy. Zewnętrzne zachowane w bardzo dobrym stanie, ale im bliżej środka tym więcej wilgoci, pleśni i intensywnego odoru.
Powstanie niewielkich rozmiarów (20×20 cm podstawa) obiektu o tak mocnym i nieprzyjemnym zapachu ma na celu zbadanie możliwości transportowania go, przechowywania i zachowania do dalszych eksperymentów. Równocześnie stanowi zapowiedź możliwości wykreowania w bezpieczny sposób większych tego typu obiektów lub całego wnętrza, do którego będzie można wejść i poczuć intensywny zapach starego papieru z ulicy. Czy weszlibyśmy do takiego pomieszczenia?
Gotowy “Olfaktoryczny obraz” został sfotografowany na tle panoramy Berlina i wyglądających bardzo sterylnie, monumentalnie i futurystycznie rządowych budynków (Marie-Elisabeth-Lueders-Haus, Jakob-Kaiser Haus, Paul-Löbe-Haus).
Wspólne rozważania i zarys projektu sporządzony podczas pobytu w Berlinie z Agnieszka Pakuła.

Projekt z pogranicza dwóch, wytyczonych przeze mnie obszarów poszukiwań: “Miastoprzestrzeń * Zanurzenie” i “Inside / Outside”.

Czytaj więcej...
Olfaktoryczny obraz

Olfaktoryczny obraz

2017 | plakaty uliczne z Berlina, pleśń, środki dezynfekujące, klej do tapet na płótnie | 25x25x7 cm

Spacery po Kreuzbergu, Mitte i innych centralnych dzielnicach Berlina. Obserwacja przestrzeni wizualnej miasta.

Co znajdę wewnątrz takiego ciężkiego, oklejonego plakatami słupa? Czas sprawdzić...

Pomiędzy kolejnymi warstwami papieru toczy się bujne życie. Zapach równie intensywny.

Wycięcie fragmentu z całego zwoju. Dezynfekcja.

Suszenie.

Układanie.

Klejenie.

Mały przenośny obiekt w reprezentacyjnej części Berlina, niemalże sterylnej wizualnie przestrzeni. Odór obiektu właściwie bez zmian.