Obecność

Projekt instalacji „Obecność” przygotowany został na indywidualne zaproszenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie do uczestnictwa w konkursie na koncepcję dzieła artystycznego dedykowanego i umieszczonego na stałe w Sali Pomnikowej Muzeum. Mimo, że projekt nie został zrealizowany, praca koncepcyjna i projektowanie formy pozwoliły mi dostrzec nowe płaszczyzny, zjawiska historyczne i tożsamościowe, których badanie wiążę z konkretnym miejscem i doświadczeniem. Stawia to proces twórczy w odmiennej perspektywie, nadaje mu szerszy kontekst o uniwersalnym znaczeniu.
Instalacja składa się z ok. 200 (do ustalenia w zależności od możliwości obciążenia podłoża) pionowych, przezroczystych płyt z poliwęglanu litego. Każda płyta ma wysokość ok. 3 metry, szerokość ok. 1 metr, grubość 1 centymetr. Płyty ustawione są równolegle do okna i względem siebie. Początkowo w rozproszeniu i pewnych odległościach, płyty zaczynają stopniowo za siebie nachodzić, by złączyć się na końcowym etapie w równą, monolityczną bryłę. Przez każdą płytę na określonej wysokości, jak położenie serca w sylwetce ludzkiej, jest wywiercony otwór o średnicy ok 1 cm. Wszystkie otwory stojących pionowo płyt łączy przeciągnięta przez nie czerwona nić – delikatny element powiązania. Czerwona nić swobodnie opada po obu końcach instalacji, a przy pierwszej i ostatniej płycie w szeregu, przez który przechodzi, zawiązany jest supeł.
Projekt instalacji przestrzennej dedykowany jest cywilizacyjnemu dziedzictwu polskich Żydów, którzy mieli udział w różnych obszarach kultury, sztuki, polityki, nauki i gospodarki, przyczyniając się do rozwoju naszej cywilizacji. Nasuwa refleksję o losach narodu polskiego i żydowskiego, które zazębiają się i przeplatają przez wieki koegzystencji na terytorium państwa polskiego. Jest metaforą ciągłości losów mimo różnic i odrębności religijnych, korzeni i tożsamości.
Pomoc i wykonanie wizualizacji: Andrzej S. Bieniek.

Projekt z pogranicza dwóch, wytyczonych przeze mnie obszarów poszukiwań: „Miastoprzestrzeń * Zanurzenie” i „Inside / Outside”.

Czytaj więcej...

Wizualizacja - widok izometryczny

Wizualizacja - widok z boku

Rzut Sali Pomnikowej - widok z boku

Wizualizacja - Widok z góry

Rzut Sali Pomnikowej - widok z góry